TURAN JEOPOLİTİĞİ

Altaylardan Tunaya

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler
HABERLER

XIII-XVIII. Yüzyıllarda Bugünkü Ukrayna Coğrafyasında Türk – Slav İlişkileri

E-posta Yazdır PDF

T.C.
MARMARA ÜNİVERSİTESİ
Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

K O N F E R A N S

Prof. Dr. Svitlana BILIAIEVA
“XIII-XVIII. Yüzyıllarda Bugünkü Ukrayna Coğrafyasında Türk – Slav İlişkileri”

Tarih: 21 Kasım 2012, Çarşamba, Saat: 14:00 - 16:00
Yer : M.Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu

Ukrayna haritası

 

Yeniçeri Ocağı Tarihi ve Yasaları

E-posta Yazdır PDF

Yeniçeri Ocağı Tarihi ve Yasaları

Ümit ÖZDAĞ

Yıllarca önce Türk Diplomatik adlı bir dergi vardı. Son derece kaliteli, Türk Dünyası ve uluslar arası ilişkiler konusunda uzmanlaşmış bir dergi idi. "Türk Diplomatik" Erol Cihangir tarafından çıkarılmaktaydı. Değerli araştırmacı Erol Cihangir, artık Turan dergisini yönetiyor. Hani Şeyh Şamil’in duasında bir sitem vardır ya, “Şamil’i bilmeyen Ata’sını ne bilir?” diye, biz de “Turan dergisini bilmeyen de Yeniçağ gazetesini ne bilir?” diyerek bu sitemi bir başka boyuta taşıyabiliriz. Çünkü Turan dergisi öyle önemli bir dergidir.

Erol Cihangir sadece Turan dergisinin genel yayın yönetmeni değil aynı zamanda Doğu Kütüphanesi adlı yayınevinin de sahibidir. Doğu Kütüphanesi, güncel konulardan çok tarihi araştırmaları yayınlayan ihtisaslaşmış bir yayınevidir. Bugünlerde Erol Cihangir, büyük bir projeye imza attı ve İsmail Hami Danişmend’in İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi adlı altı ciltten oluşan dev ansiklopedik kitabını yayınladı. Ancak bu konuya bir başka yazımda değinip, bugün Doğu Kütüphanesi’nin yayınladığı bir başka çok önemli kitaba değinmek istiyorum: Kitabın adı, Yeniçeri Ocağı-Tarihi ve Yasaları. Kitabın yazarı, değerli tarihçi Orhan Sakin.

Yeniçeri Ocağı-Tarihi ve Yasaları, kuşe kağıt, pahalı baskı gibi özel ürünler kullanılmamış olmasına rağmen, baskı kalitesi açısından bugüne değin gördüğüm en şık ve kaliteli baskıya sahip kitap. Bu tür kitaplarda alışık olmadığımız şekilde kitabın içinde onlarca büyük bir bölümü renkli olan resimler ile yeniçerilerin değişik sınıflarının ne giydiklerini görmek mümkün. Ancak kitap sadece şekil açısından mükemmel değil. Osmanlı arşivlerinde uzman olarak çalışan ve bu kitabından önce Türk tarihi ile ilgili 12 değerli esere imza atan Orhan Sakin, Yeniçeri Ocağı-Tarihi ve Yasaları adlı kitabında 200 seneden bu yana geçerli olan ve genel kabul gören bir teze meydan okuyor, sarsıyor. Orhan Sakin’in savunduğu tezi 18 yaşında iken bir cümlede özetlenmiş şekilde rahmetli Dündar Taşer’den okuduğumu hatırlıyorum. O zaman garipsemiş, dudak bükmüştüm. Ve şimdi Dündar Taşer’in neden Dündar Taşer olduğunu bir kez daha anlıyorum. Allah rahmet eylesin.

Yazının devamı için: http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=20603

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müftüsü Anas Pşihaçev öldürüldü.

E-posta Yazdır PDF

Moskova'da ırkçı, dazlak gruplar ve Kafkasya gençleri arasında gerginlik yaşanırken, Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müftüsü Anas Pşihaçev kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. 

Kuzey Kafkasya'nın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Müslüman Dini İdaresi Başkanı Müftü Pşihaçev'e yönelik silahlı suikast gerçekleştirildi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Dairesi'nden yapılan açıklamada, "Moskova saatiyle akşam 19.30'ta kimliği belirsiz kişiler başkent Nalçik'te müftü Pşihaçev'e silahlı saldırı düzenledi. Saldırganlar Pşihaçev'i Yesenin sokağındaki evinden dışarı çağırdı ve sonra dört el ateş etti. Müftü olay yerinde hayatını kaybetti" denildi.

Rus Ria Novosti Haber Ajansına konuşan Müftü Pşihaçev'in akrabaları olayı doğruladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Pşihaçev, Kuzey Kafkasya'nın en önemli İslam liderlerinden biri idi. Kardeşi Şafig Pşihaçev de Kuzey Kafkasya Müslüman Koordinatör Merkezi'nin Moskova Temsilcisi görevinde bulunuyor.

Kuzey Kafkasya'nın başlıca İslam liderlerinden biri sayılan Pşihaçev, evli ve üç çocuk babası idi.

Devamını oku...
 

Kafkasya'daki Balkar (Malkar) Türkleri Türkiye Kamuoyu'ndan destek bekliyor

E-posta Yazdır PDF

MALKAR TÜRKLERİ NEDEN AÇLIK GREVİ YAPIYOR

Çeviren: Alan Çoma

BASIN BİLDİRİSİDİR / Muradin Rahayev

Kafkasya Haritası

1991'den beri Kuzey Kafkasya halklarından Malkarlılar her ne kadar uğraşsalar da, Kabartay-Malkar cumhuriyetinin Kabartay liderleri Rusya'nın "Sürgün Edilen Halklar Hakkındaki" yasayı uygulamak istemiyor. 1944'de sürgün edilene kadar Malkar halkına ait olan dört bölge henüz geri verilmedi. 1990'lı yılların başlarında kaplıca suyu bulunan "Cılı Suv" adlı yeri, Malkarlılara ait meralar ile birlikte, Elbrus (Malkar) bölgesinden ayırıp, Zolskiy (Kabartay) bölgesine verdiler. Halbuki burası, Karaçay ile Malkar halklarının birlikte yaşadığı, yüzyıllardan beri Karaçay-Malkar halkına ait olan yerdir. 

Kabarday-Balkar Haritası28 Şubat 2005 tarihinde Kabartay-Malkar cumhuriyeti parlamentosu bir kanun çıkardı. Kabartay milletvekillerinin çoğunluğunun desteği ile çıkan kanun, Malkar yerleşim yerleri arasındaki yerleri "yerleşim arası yerler; buralar boş yerler, bunların hepsi cumhuriyetin tahakkümüne geçmeli" diyerek, Malkar yerleşim yerlerini merasız, kışlık merasız, tarlasız bıraktı. Şimdi Malkar yerleşim yerleri birbirinden ayrılıp, tecrit edilmiş yerleşim yerleri gibi, rezerv bölgeler gibi duruyorlar. İki büyük Malkar yerleşim yerini de; Hasaniya ile Ak Suv'u kimseye sormadan, Nalçik şehrine kattılar. Bu Rusya Federasyonu Anayasası'na da aykırı olan bir karardır. Bu iki yerleşim yerinde yaşayan halk yapılan bu zorbalığa razı değil. Hasaniya yerleşim yeri lideri Zokalanı Artur (Artur Zokayev), halkının haklarını savunmak için uğraş verdiği sırada zamansız bir şekilde ölüme gitti. Katiller gelip, onu evinin önünde öldürüp gittiler. 

Devamını oku...
 

Dışişleri Bakanlığı Balkan Network toplantısı yapıldı

E-posta Yazdır PDF

 

Toplantıda Basam Başkanı Rifat Sait'in daveti üzerine Balkan strateji Akil adamlar toplantısının gelecek yıl İzmir'de Basam'ın ev sahipliğinde yapılması fikri olumlu karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı Balkan Network toplantısı

Dışişleri bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen Balkan Düşünce kuruluşları Network toplantısı, 11 Balkan ülkesinden farklı 16 düşünce kuruluşu-NGO'nun (Non Goverment Organization) katılımı ile gerçekleştirildi. 

Her yıl yapılan toplantılara bu yıl ilk kez İzmir'den bir NGO katıldı.İzmir'de geçen ay kurulan Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) bu yılki toplantılara davet edildi. 

Oturum başkanlığını Dışişleri Bakanlığı SAM'dan ve emekli büyükelçi Murat Bilhan'ın yaptığı toplantıya, Tekirdağ valisi Zübeyir Kemelek, Dışişleri daire başkanı Bülent Karadeniz, TASAM başkanı Süleyman Şensoy, BASAM başkanı Rifat Sait, Avrupa komisyonu Kurumlar Arası İlişkiler Danışmanı Alain Servantie, Yunanistan'dan Ululslarası Ekonomik ilişkiler enstitüsünden Dr.Charalambos Tsardanidis, Romanyadan Politika, savunma ve askeri tarih enstitüsünden Emekli general Mihail E.İonescu Diplomatik çalışmalar enstitüsünden Dr.Radu Dudau, Arnavutluk Tiran Avrupa üniversitesinden Dr.Enika Abazi ve Arnavutluk Avrupa hareketinden Baisa Sefa, Sırbistan'dan Uluslararası Politika ve Ekonomi enstitüsünden Slobodan Jankoviç ve Belgrad üniversitesinden Dr.Jovan Teokaraviç, Makedonyadan Uluslararası Politika ve Ekonomi enstitüsünden Saşa Periç, Makedonya'dan Makedonya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Vlado KAMBOVSKI ve Analytica başkanı Sani DEMIRI, Bulgaristan Avrupa Enstitüsünden Dr. Borislav MAVROV katıldılar. 

Balkan Satrateji Network toplantısı'nın gelecek yıl Haziran ay'ında Makedonya'da yapılması kararlaştırılırken toplantıların devam etmesi ve ortak bir web sayfası hazırlanması sonuç bildirgesinde yer aldı. 

Toplantıda Basam Başkanı Rifat Sait'in Balkan strateji Akil adamlar toplantısının gelecek yıl İzmir'de Basam'ın ev sahipliğinde yapılması daveti olumlu karşılandı.

 

"KIBRIS SORUNU" KONULU BEYİN FIRTINASI TOPLANTISI

E-posta Yazdır PDF

Türksam TÜRKSAM

TÜRKSAM "KIBRIS SORUNU" KONULU BEYİN FIRTINASI TOPLANTISI YAPILACAKTIR

"Kıbrıs Müzakereleri ve KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri"

TÜRKSAM, "Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecini ve KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin müzakere sürecine etkilerini" bir Beyin Fırtınası toplantısı ile değerlendirecektir. Türkiye'deki Kıbrıs sorunu ve AB, ABD, Kıbrıs uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek toplantı "Beyin Fırtınası" usulüyle yapılacak olup toplantıya Katılımcı sıfatıyla katılacaklar konuyu derinlemesine değerlendirecek, Dinleyici sıfatıyla katılacaklar ise soru sorarak toplantıya katkıda bulunabileceklerdir.
 
Saygılarımızla.

Sinan OĞAN     
TÜRKSAM BAŞKANI
   

Toplantının
Tarihi: 2 Nisan 2010 Cuma, 14.30 - 17.30
Yeri: TÜRKSAM / ANKARA
Adresi: Oğuzlar Mahallesi, Barış Manço Cad. 1388. Sok (eski 32. Sok), No: 52
Balgat / ANKARA
 
İrtibat : Gözde Kılıç Yaşın / Program Koordinatörü                           
E-Posta: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız
Tel - 0 312 285 31 00
Tel - 0 312 285 00 66
Fax - 0 312 285 00 71
 
Not 1: Toplantı dili Türkçedir. Çeviri hizmeti verilmeyecektir.
Not 2: Katılım sayısının sınırlı olmasından dolayı lütfen katılımınız hakkında en kısa zamanda e-posta ile ( Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız ) veya yukarıda yazılı telefonlar ile teyit ediniz.

 

31 Mart Azerbaycan Türklerine Yapılan Soykırım Günüdür

E-posta Yazdır PDF

Sinan OĞAN
TÜRKSAM Başkanı

Sinan OĞANTarih Türklere karşı yapılan soykırımlarla doludur. Biz Türkler ağıt yakmayı bilmediğimiz (veya bunu yapmadığımız için) hiçbir zaman bize karşı yapılan soykırımları, zulümleri tarih yaddaşımıza kazımamış, çabuk unutmuşuz. Örneğin bize karşı yapılan bu soykırımları hiçbir zaman resmi olarak anmamışız. Aynı şekilde Türk tarihine baktığımız zaman da hep zaferlerimizi kutladığımızı, şehirlerimizin kurtuluş günlerini kutladığımızı, ancak hiçbir zaman kaybettiğimiz savaşları ve uğradığımız haksızlıkları ve hatta soykırımları anma gereği duymamışız. Hal böyle olunca da tarihimizin bir kısmı hep karanlık kalmış, sıradan insanlarımız tarihin bu yönünden fazla haberdar olmamıştır. 

Azeri SoykırımıOysa Türklerin Batıda Viyana’dan Doğuda ise Kafkaslardan çekilmeye başladıkları dönemden sonrası hep soykırıma uğradıkları hadiselerle doludur. Viyana’da, Bosna’da, Mora’da, Tri Poliçe’de Balkanların diğer bölgelerinde; yakın tarihimizde Bosna’da soykırıma uğrayan hep biz Türkler ve Müslümanlar olmuşuzdur. Diğer taraftan Kafkaslara baktığımızda, son iki yüzyılın tarih sayfasının hep Türklere karşı yapılan soykırımlarla dolu olduğu görülmektedir. İrevan Hanlığında, Bakü’de, Gence’de ve daha nice Türk bölgesinde katledilen hep Türkler olmuştur. Ancak bugün Batı kamuoyuna baktığımız zaman bu suçlamalara maruz kalan ne tezattır ki, hep Türklerdir.
 
Türklere karşı yapılan soykırımların en acımasızlarından birisi Azerbaycan Türklerinin uğradığı soykırımlardır. Azerbaycan Türkleri son 150 yıldır düzenli bir soykırıma tabi tutulmuşlardır. Bu soykırımların en sonuncusu ise 1992 yılı 26 Şubatı’nda Hocalı Kasabasında yaşanan soykırımdır.  

Ermenilerin “Büyük Ermenistan’ı” kurmak için Azerbaycan Türklerini ilk planlı tehcir ve soykırımı 1905-1907 yılları arasında gerçekleşmiştir. Azerbaycan Türkleri daha sonra 1918-20 yıllarında ikinci defa güç tatbik edilerek kendi topraklarından sürülmüştür. SSCB döneminde Ermenistan’da yaşayan Azerbaycan Türkleri 1948-53 yıllarında “büyük göçe” tabi tutarak yaklaşık 150 bin Azeri tarihi yurtları olan Ermenistan’dan kovulmuş ve Azerbaycan Türkleri üçüncü kez tehcire maruz bırakılmıştır. Son tehcir ve soykırım ise modern dünyanın gözleri önünde 1988 yılında başlayan çatışmalarla gerçekleşmiştir.
Devamını oku...
 

13. Avrasya Ekonomi Zirvesi

E-posta Yazdır PDF

13. Avrasya Ekonomi Zirvesi
13. Avrasya Ekonomi Zirvesi

5-6-7 Mayıs tarihinde Istanbul Convention Center'da gerçekleşek olan Uluslararası 13. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Enerji, Ekonomi, Kültürlerarası Diyalog, Çevre ve Gençlik konularını gündeme getireceğiz. 13. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katılım taleplerinizi, düşüncelerinizi "KatılımFormu"nu doldurarak veya Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresimize iletişim bilgilerinizi ve özgeçmişinizi içeren kısa bir ön yazı yazarak bize iletebilirsiniz. Talebiniz değerlendirilerek konu hakkında en kısa zamanda bilgi akışı sağlanacaktır.

http://www.habitat.org.tr/calisma.html

 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 2