TURAN JEOPOLİTİĞİ

Altaylardan Tunaya

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Doğu Kütüphanesi
DOĞU KÜTÜPHANESİ YAYINLARI

İZAHLI OSMANLI TARİHİ KRONOLOJİSİ

E-posta Yazdır PDF

İZAHLI OSMANLI TARİHİ KRONOLOJİSİ

İsmail Hami Danişmend'in İZAHLI OSMANLI TARİHİ KRONOLOJİSİ altı cilt halinde Doğu Kütüphanesi tarafından yayınlandı.

 

 

DOĞU KÜTÜPHANESİ KİTAPLARI

E-posta Yazdır PDF


Doğu Kütüphanesi

  

ANADOLU TÜRKÜLERİ VE MUSİKİ İSTİKBALİMİZ

ANADOLU TÜRKÜLERİ VE MUSİKİ İSTİKBALİMİZ

MAHMUT RAGIP GAZİMİHAL

SAYFA: 220
EBAT: 13,5x21

Türkiye'nin batılı mânâda ilk musıkî bilginlerinden olan Mahmut Ragıp Gazimihal, 1900 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası Dr. Yusuf Ragıp Bey'dir. Kumkapı Fransız Koleji'nde başladığı öğrenimini Vefa Ortaokulunda sürdürmüştür. Ancak geçirdiği kazaya yüzünden tahsiline ara vermiş ve lise öğrenimini sonradan tamamlamıştır.
Küçük yaşta müzik ve halk bilimine ilgi duymaya başlayan Mahmut Ragıp Gazimihal, altı yaşından itibaren beş sene Türk Müziği çalışmış, daha sonra batı tekniği ile keman eğitimi görmüştür.
Müzikoloji ve folklor alanında değerli eserler bırakan Gazimihal, bütün kitaplarını hayatının son günlerine kadar Müzik Tarihi ve Nazariyatı öğretmenliği yaptığı Ankara Devlet Konservatuarı Kütüphanesi'ne bağışlamıştır. Ömrünü genel müzik bilimi, müzik tarihi, çalgı bilimi ve halkiyata adayan bu değerli müzik ve kültür adamı, 13 Aralık 1961'de, altmış bir yaşında, İstanbul'da Şehzedebaşı'ndaki evinde vefat etmiştir. Cenazesi ertesi günü Eyüp Gümüşsuyu Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilmiştir.
  

 

BAŞKOMUTAN ENVER PAŞA  BAŞKOMUTAN ENVER PAŞA 

KURT OKAY

SAYFA: 368
EBAT: 13,5x21

Enver Paşa'nın çocukluğundan, Manastır'da askeri okul yıllarında ''Genç Türkler '' hareketine katılmasına, Makedonya'da eşkıya takibinden, Trablusgarp savunmasına, Çanakkale savaşından, Edirne'nin kurtuluşuna ve şehit düştüğü Türkistan topraklarındaki son anına kadar bütün hayatıyla, buhranlı yılların en karanlık olaylarını Türkistanlı bir ilim adamı olan Kurt Okay 1932'de Almanca olarak yayınlamış. Türkçe’ye ilk defa çevrilip yayınlanan bu eser Enver Paşa'nın iç dünyası kadar, bu güne kadar bilinmeyen pek çok tarihi hadiseye de ışık tutuyor. 

 

Devamını oku...